Petra Vymětalíková

Jak předejít technickému kolapsu při webináři?

K online podnikání (většinou) neodmyslitelně patří nějaký druh online vysílání. A s tím přichází naše různé strachy – co když se úplně znemožním? Co když mi všechna technika selže?

Online vysílání je o pečlivé přípravě předem a o to více, pokud je to pro vás celé nové. Samozřejmostí je vyzkoušet si vše předem a tím eliminovat všechny zádrhele po cestě. Nezapomeňte na to mít dostatečně nabitý notebook či ho mít v síti.

 

A co tedy pomáhá, abychom předešli technickému kolapsu?

 

1. Dělejte vysílání ze známého počítače

Doporučuji vám se nepouštět do neznámých přístrojů (rozumějte počítač manžela, tablet syna apod.), jen proto, že mají třeba lepší zvuk, kameru atd. Zbytečně vás to může více vystresovat.

2. Vypněte si před vysíláním všechny aktualizace v počítači

Je to prevence vyhnutí se různým vyskakovacím oknům, které by vás mohly během vysílání rušit.

3. Mějte během vysílání otevřené jen potřebná okna v počítači

Pokud jste zvyklí mít v počítači otevřených trilión oken, tak vás to opět může více vystresovat, když nebudete schopni najít zrovna tu stránku, kterou jste chtěli ukázat.

4. Připojujte se k internetu přes kabel

Vzpomínáte si na tento způsob připojení? Zdá se sice být poněkud zastaralý, ale oproti wi-fi je spolehlivější a stabilnější. Pokud míváte problém s výpadky vaší wi-fi, zkuste si domů opět pořídit toto připojení.

Dalším řešením může být mobilní hotspot – tedy pokud máte dostatek dat a máte u vás vynikající signál

5. Mějte aplikaci z které vysíláte i v telefonu

Pro případ kolapsu vašeho počítače může být užitečné (než se ho snažit dlouze rozcházet), přejít na mobil a dokončit vysílání z mobilu.

6. Zvažte potřebnost vysílání naživo

Pokud vás představa technického selhání natolik paralyzuje, že tušíte, že ze sebe stejně nevydáte kloudného slova, tak bych zvážila, začít nejprve s předtočenými videi, kde si všechny technikálie postupně osaháte a teprve poté hurá na živé vysílání.

Závěrem bych ráda zmínila: pokud máte v sobě perfekcionistu, tak vám doporučuji ho před vysíláním poslat na procházku😊 a neřešit, že to nebude napoprvé a ani napodruhé (a možná ani na podesáté) perfektní, ale to vůbec nevadí – věřte mi, vaší komunitě to (převážně) nevadí. Holt ne každý den je technické posvícení a je důležitější sdělit myšlenku s kterou jste na vysílání přišli.

 Pokud byste rádi na vaše webináře využili nástroj ZOOM, doporučuji vám se podívat na video návody Základy ZOOMu zdarma.

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *