Metody osobního rozvoje, jako jsou PSYCH-K® a kineziologie, jsou stále populárnější. Lidé je využívají, aby lépe porozuměli svému podvědomí a dosáhli trvalé změny. Obě metody mají společné některé principy, například práci s podvědomím a svalovým testem. Liší se však v přístupu a používaných technikách. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Co má PSYCH-K® a kineziologie společného?
PSYCH-K® a kineziologie (též se jí říká kineska) mají několik společných prvků, které je spojují:
- Práce s podvědomím: Obě metody se zaměřují na ovlivňování podvědomých přesvědčení a vzorců chování, které často řídí naše emoce, rozhodnutí a reakce. Tyto podvědomé programy mohou být vytvořeny v raném dětství nebo během stresových situací, a mohou ovlivňovat, jak přistupujeme k různým aspektům života.
- Svalový test: je to způsob komunikace s naším podvědomím, ke kterému nemáme běžně přístup. Svalový test vypadá u každé metody jinak.
- Celostní přístup: Obě metody nahlížejí na člověka jako na celek, kde tělo, mysl a duše vzájemně ovlivňují jeho zdraví a životní pohodu.
Jak PSYCH-K®, tak i kineziologie pracují s důvěrou v celý proces a moudrost našeho těla. Obě metody dokáží pomoci ve všech oblastech života – tedy od stresů, přes komunikační výzvy, vztahové konflikty po nemilé opakující se situace apod.
Rozdíl mezi svalovým testem v PSYCH-K® a kineziologii
Jak PSYCH-K®, tak i kineziologie pracují se svalovým testem. Svalový test je technika, která využívá reakci svalů k získání odpovědí od podvědomí.
U kineziologie jsou dokonce dva druhy testování. Hlavním rysem je, že test a vyhodnocování provádí terapeut. Terapeut provádí sérii testování, aby se dobral, jaký způsob práce s klientem zvolit.
U PSYCH-K® se při prvním sezení klient naučí rozeznávat svalový test sám na sobě, tak aby byl schopen poznat, jaká reakce je pro něj pravdivá/nepravdivá – to celé s podporou terapeuta, který celý proces vede. Klient tedy sám na sobě zažívá a cítí svalový test a rozumí jednotlivým reakcím svého podvědomí.
U obou metod pomocí svalového testu komunikujeme s podvědomím a zjišťujeme pravdu/nepravdu ohledně řešeného tématu. Jedním z častých překvapení klientů bývá, že si jsou jisti, jak mají určité téma uchopené, ale v podvědomí může přitom běžet úplně jiný program.
PSYCH-K® a akční krůčky
Poté co se v podvědomí přepíší nefunkční vzorce, tak se metoda PSYCH-K® ještě zaměřuje na přenos do běžného života klienta skrz drobné akční krůčky. Ty jsou nedílnou součástí sezení a jsou stejně důležité jako samotný přepis.
Co se liší jsou techniky přepisu limitujících přesvědčení u těchto metod.
Článek vznikl ve spolupráci s Janou Krátkou Svobodovou, která pracuje jak s kineziologií, tak i s metodou PSYCH-K®.
Zaujala vás práce s podvědomím? Jak mě můžete kontaktovat?
Jsem preferred facilitátorkou metody PSYCH-K® a ráda vás podpořím – pomocí PSYCH-K® se dá pracovat se všemi oblastmi života (osobní či pracovní a partnerské vztahy, rodičovství, různé fóbie a obecně strachy, sebedůvěra, zdravotní témata atd.). Pracuji jak s dospělými, tak i dětmi od cca 7 let věku. Nabízím sezení online či osobně v Dobřichovicích u Prahy – více informací najdete na mém webu či si můžete domluvit sezení tudy.