Petra Vymětalíková

Strach z řízení auta

Řízení auta je pro mnoho lidi denní rutinou, ale pro některé může představovat velký zdroj stresu a úzkosti. Strach z řízení auta může být paralyzující a omezovat v každodenním životě. Pokud jste jedním z těch, kteří se s tímto strachem potýkají, mám pro vás dobrou zprávu: existuje způsob, jak se tohoto strachu zbavit. Jednou z efektivních metod, která může pomoci, je PSYCH-K®.

Podvědomí a původ strachů

Naše podvědomí hraje klíčovou roli ve formování našich myšlenek, emocí a chování. Mnoho našich strachů a úzkostí vzniká z hluboko zakořeněných podvědomých přesvědčení a zkušeností. Strach z řízení auta může mít různé příčiny – od traumatických zážitků, nízkého sebevědomí, strachu z chyby, strachu z neznámého, obavy z odpovědnosti za druhé až po negativní programování během našeho života – jsou vám povědomé věty typu „Ty se pořádně řídit nikdy nenaučíš“, „Ženská za volantem, to se nic lepšího čekat nedá“?.

Těch příčin může být bezpočet a ani nemusí s řízením auta přímo souviset.
Pro odbourání strachu z řízení auta nepotřebujeme znát příčinu, kde a jak to vzniklo, abychom s tím mohli pomocí metody PSYCH-K® pracovat.

strach_rizeni_auto

Jak metoda PSYCH-K® pomáhá

PSYCH-K® je metoda, která pracuje přímo s podvědomím, aby pomohla přepsat, co už vám nefunguje a nechcete to v životě (strach z řízení auta) a nahradit to posilujícím prohlášením. Proces zahrnuje různé techniky, které pomáhají dosáhnout rovnováhy mezi levou a pravou hemisférou mozku. Můžete si to též představit tak, že do podvědomí se nahrají podpůrné přesvědčení, tak abyste mohli beze strachu začít řídit auto.

Moje autonehoda

Letos v zimě jsem měla svou vůbec první drobnou autonehodu – bylo náledí, jela jsem jen krátkou vzdálenost v rámci místa, kde bydlím a i když jsem dostatečně dopředu viděla, že auta přede mnou stojí kvůli vlakovým závorám a šlápla jsem na brzdu …. nic … auto jelo dál … sice pomalu, ale stále jelo… až jsem narazila do stojícího auta přede mnou. 
Následně přišel obrovský pocit BEZMOCI pramenící z toho, že jsem v autě, které nešlo ovládat a nic s tím nemůžu udělat. Následující dny jsem byla v takovém „mlžném“ oparu a fungovala na autopilota. Prostě šok. Pomohlo mi se díky PSYCH-K® odstresovat a snížit hladinu stresu v těle. A podpořila jsem se prohlášením: jsem i nadále bezpečná řidička.
A s radostí a chutí řídím dále.

strach_rizeni_auta_zima

Zkušenosti klientů

Lenka se po letech váhání rozhodla jít do autoškoly a konečně si udělat řidičák, aby byla mobilnější a mohla vyrážet kam potřebuje bez závislosti na MHD. Roky to oddalovala s pocitem, že ona není vhodný adept na řízení auta.

„Před sezením PSYCH-K® s Petrou jsem nevěděla, co mám přesně čekat. Chtěla jsem však vyzkoušet něco jiného, když jsem si nedokázala se svým tématem poradit klasickými metodami. Ještě před sezením jsem si ani neuvědomovala, kde je přesně zakopaný pes a proč mám za volantem vlastně strach. Měla jsem pocit, že řídit auto prostě nedokážu. Díky Petře a metodě PSYCH-K® jsem se najednou uklidnila, uvolnila a cítila, že řídit můžu i já a jsem zodpovědná, bezpečná řidička. Pojmenovala jsem nejen svůj strach, ale i další faktory, které mi v klidném řízení auta bránily. Díky metodě PSYCH-K® jsem zjistila, že existují i formy práce s podvědomím, které opravdu fungují. Petra mě celým sezením provedla klidně, příjemně a profesionálně. Doporučuji to zkusit.“ Lenka Sobotová, projektová manažerka

Další klientka se po drobné autonehodě začala bát jezdit do zatáček a řídila jen, když vedle ní seděl její manžel. Po sezení se strachu zbavila a opět sedla sama do auta a napsala mi: „Ujela jsem sama 25 km a bylo to super!

Další klientka měla roky řidičský průkaz, ale nikdy neřídila. Dostala se do životní situace, kdy jí to začalo omezovat v jejích plánech. Ukázalo se, že se nebála samotného řízení, ale měla strach o ty lidi kolem. Pracovali jsme postupně s prohlášeními: Řídím bezpečně a s lehkostí. Věřím si při řízení a dokážu adekvátně reagovat. Důvěřuju, že ostatní účastníci silničního provozu ví co mají dělat. Vím, že každý má zodpovědnost sám za sebe. Na konci sezení si naplánovala akční krok – hledání autoškoly pro rekondiční jízdy.
Později mi napsala: „Telefon na autoškolu jsem našla poctivě, ale na hodiny ještě hledám čas… ale minulý víkend jsem letěla do Londýna, a i když jsem toho nalítala dost a i dlouhé lety, spoustu let jsem byla vždy nervózní. Uvědomila jsem si, kdy to vlastně vzniklo, ale to není podstatné – podstatné je, že to zmizelo. Vůbec nic… myslím, že to mělo stejný kořen jako to řízení auta.“

 

I takto může PSYCH-K® fungovat – jednou prací se ošetří i další témata se stejným původem.

Strach z řízení auta může být v životě překážkou, ale s pomocí metody PSYCH-K® je ji možné překonat. Práce s podvědomím a přepisování negativních přesvědčení může vést k výraznému zlepšení vašich schopností a sebevědomí za volantem. 

Zaujala vás práce s podvědomím?  Jak mě můžete kontaktovat?

Jsem preferred facilitátorkou metody PSYCH-K® a ráda vás podpořím  –  pomocí PSYCH-K® se dá pracovat se všemi oblastmi života (osobní či pracovní a partnerské vztahy, rodičovství, různé fóbie a obecně strachy, sebedůvěra, zdravotní témata atd.). Nabízím sezení online či osobně v Dobřichovicích u Prahy – více informací najdete na mém webu či si můžete domluvit sezení tudy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *